
Zkoušky koordinátora BOZP - organizační informace
Doklady povinně přikládané k žádosti:
- Doklady o dosaženém vzdělání (ověřená fotokopie nebo originál ověřený při podání žádosti)
- Doklady o vykonané odborné praxi
- Popis dosavadní odborné činnosti (profesní životopis)
- Potvrzení odborné činnosti (funkce) a odborné praxe (stavby)
- Doklad o plné způsobilosti k právním úkonům (čestné prohlášení)
Po obdržení podepsané a řádně vyplněné žádosti a doložení povinných příloh budete vyzván(a) ke složení zkoušky odborné způsobilosti koordinátora.
Pozor!!
Úspěšným absolvováním zkoušky se nestáváte automaticky členy České společnosti stavebních koordinátorů. Pokud budete mít zájem o členství, je potřeba vyplnit přihlášku a zaplatit zápisné + členský příspěvek (viz. Členství v ČSSK)
Informace ze Zkušebního řádu a Pokyny k vyplnění žádosti o udělení Osvědčení odborné způsobilosti koordinátora BOZP při práci na staveništi
Před podáním Žádosti o provedení zkoušky k udělení Osvědčení odborné způsobilosti koordinátora bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi se seznamte s textem zákona č. 309/2006 Sb. a nařízení vlády č. 592/2006 Sb. a podrobně si přečtěte tyto Informace a Pokyny. Ušetříte čas svůj i čas pracovníků ČSSK, kteří se budou Vaší žádostí zabývat.
- Žádost se podává na předepsaném formuláři osobně nebo doporučenou poštou kanceláři ČSSK, Sokolská 15, 120 00 Praha 2, 4. patro. Nesprávně nebo neúplně vyplněná žádost může být vrácena uchazeči k opravě nebo doplnění. Žádost o udělení odborné způsobilosti podává uchazeč ČSSK písemně na tiskopisu,který musí být vyplněn čitelně a úplně, a který obsahuje tyto údaje:Žádost o udělení odborné způsobilosti je podávána v českém jazyce. Povinnou součástí žádosti jsou dále specifikované doklady.
- jméno a příjmení, popř. akademický titul, vědeckou nebo pedagogickou hodnost,
- datum a místo narození či jiný osobní identifikační údaj, státní občanství,
- adresu trvalého bydliště s uvedením čísla telefonu, případně faxu a e-mailovou adresu,
- kontaktní adresu, liší-li se od trvalého bydliště,
- dosažené vzdělání s uvedením studijního oboru,
- soupis a potvrzení vykonané odborné praxe,
- Místo adresy a jména firmy můžete uvést jakoukoliv adresu, kterou považujete za vhodnější pro styk ČSSK s Vámi (nutno výrazně označit slovem „Kontakt“ nad slovy „firmy (název)“.
- V odstavci vzdělání uvádějte především vzdělání rozhodující pro udělení Osvědčení odborné způsobilosti dle § 10 zák.č. 309/2006 Sb. (alespoň střední vzdělání s maturitní zkouškou) a jakékoliv další vzdělání (vyšší odborné, DiS, vysokoškolské – Bc, Mgr., Ing. - ukončené státní závěrečnou zkouškou a diplomem atp.). Další údaje o vzdělání, které považujete za podstatné, uvádějte v dokladech.
- V přehledu praxe uveďte jen základní údaje o vaší odborné praxi. Druhem praxe se rozumí vykonávaná činnost tj. funkce, kterou jste vykonávali v oboru bezpečnost práce a v oboru stavebnictví, podrobnější údaje uveďte v přílohách.
- Nedílnou součástí žádosti jsou doklady, povinně přikládané k žádosti. Pokud přikládáte k jednotlivým bodům více dokladů, označujte je písmeny (např. 2a, 2b) a přiložte jejich seznam. Pokud není výslovně uvedeno jinak, předpokládá se přiložení originálů nebo ověřených kopií. Ověření může provést při podání kancelář ČSSK. K žádosti o udělení odborné způsobilosti se přikládají tyto doklady:Doklady musí být průkazné, tj. potvrzeny organizací nebo osobou, pod jejímž odborným vedením byla odborná praxe vykonávána. Pokud doklady nejsou v českém nebo ve slovenském jazyce, přiloží se jejich úředně ověřený překlad. Je doporučováno k žádosti přiložit doklad o bezúhonnosti a způsobilosti k právním úkonům (čestné prohlášení).
- kopie dokladů o dosažení požadovaného vzdělání dle § 10 zákona č. 309/2006 Sb. (alespoň střední vzdělání s maturitní zkouškou), ověřené úředně nebo kopií pořízenou kanceláří ČSSK,
-
Zákon č.309/2006
§ 10
(1) Předpokladem odborné způsobilosti fyzické osoby je
a) alespoň střední vzdělání s maturitní zkouškou,
b) odborná praxe v délce alespoň 3 let nebo v délce alespoň 1 roku, jestliže fyzická osoba získala vysokoškolské vzdělání v bakalářském nebo magisterském studijním programu v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci; za odbornou praxi se považuje doba činnosti vykonávané v oboru, ve kterém fyzická osoba bude zajišťovat úkoly v prevenci rizik nebo činnost v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, a
c) doklad o úspěšně vykonané zkoušce z odborné způsobilosti (§ 20).
(2) Zkouška z odborné způsobilosti se skládá opakovaně každých 5 let.
(3) Při uznávání odborné kvalifikace, kterou fyzická osoba získala v jiném členském státě Evropské unie, jiném smluvním státě Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo ve Švýcarské konfederaci, se postupuje podle zákona o uznávání odborné kvalifikace. Uznávacím orgánem je Ministerstvo práce a sociálních věcí. Před zahájením dočasného nebo příležitostného výkonu činnosti na území České republiky fyzickou osobou, která je oprávněna vykonávat obdobnou činnost v členském státě Evropské unie, jiném smluvním státě Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo Švýcarské konfederaci, Ministerstvo práce a sociálních věcí její odbornou kvalifikaci ověří.
§ 10a
Dokladem o úspěšném vykonání zkoušky z odborné způsobilosti je osvědčení. Osvědčení se vydává na dobu 5 let.
- Za potvrzení, požadované v dokladech 5 se považuje potvrzení zaměstnavatele nebo dvou spolupracovníků specifikované v čase, funkci a odborné praxi. V čestném prohlášení o plné způsobilosti prohlašujete, že jste nikdy nebyli pravomocně trestáni a uznáni nezpůsobilými k právním úkonům a toto prohlášení podepíšete. Případný doklad o změně příjmení by měl dokumentovat změnu příjmení, která se váže k předkládaným dokladům.
- Před písemným pozváním ke zkoušce odborné způsobilosti koordinátora bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi je nutné uhradit ČSSK nejpozději 7 dní před konáním zkoušky cenu za provedení zkoušky (základní nebo opakované, popřípadě opravné) a to prokazatelně tím, že k vlastní žádosti přiložíte " Potvrzení o zaplacení", ze kterého bude možné platbu ve prospěch účtu ČSSK u ČS a.s. číslo 17054339 / 0800 a termín její úhrady přesně identifikovat. Daňový doklad bude plátci vystaven a zaslán ihned po ověření platby na účtu ČSSK.
Vzhledem k tomu, že se rozmohlo u uchazečů o zkoušku odhlášení v den termínu zkoušky, jsme proto nuceni zavést následující opatření v podobě sankcí za pozdní odhlášení z termínu zkoušky:
7 dní před termínem konání zkoušky sankce ve výši 50% z ceny zkoušky
6 dní až 4 dny před termínem konání zkoušky sankce ve výši 70% z ceny zkoušky
3 dny a méně před termínem konání zkoušky sankce ve výši 100% ceny zkoušky
Tento sankční řád prosím respektujte, a pokud nastanou překážky ve Vaší účasti u zkoušek odborné způsobilosti, prosím zvolte včas náhradní termín konání Vaší zkoušky.
Komise, zkoušky a udělení odborné způsobilosti:
- Před zahájením zkoušky komise ověří totožnost žadatele, informuje žadatele o způsobu provádění zkoušky a o jeho právech a povinnostech podle zákona, nařízení vlády a zkušebního řádu.
- Zkouška obsahuje písemnou část a ústní část. Výsledky každé z těchto částí se hodnotí zvlášť. Ústní i písemná část zkoušky se koná v českém jazyce bez možnosti účasti tlumočníka.
- Písemná část zkoušky je neveřejná, provádí se formou písemného testu (dále jen test), který umožňuje ověřit znalost obecně závazných právních předpisů (zákonů, nařízení vlády a vyhlášek). Test probíhá pod dohledem pověřeného člena komise. Obsah testu je stanoven ze souborů testových otázek zaměřených na ustanovení vybraných platných právních předpisů bezpečnosti práce a stavebního práva proporcionálně a alternativně tak, aby bylo zajištěno, že se uchazeči předem nemohou dozvědět, která alternativa testu jim bude předložena v písemné formě k zodpovězení. Otázky obsažené v souboru testových otázek musí být soustavně aktualizovány podle změn právního řádu. Za tvorbu a aktualizaci testových otázek odpovídá odborný garant. Pro sestavení testu platí tyto zásady : obsah otázek celého testu musí proporcionálně pokrývat podstatnou část požadovaných znalostí zkušebních okruhů ; rozsah testu je 50 otázek a uchazeči mají na zpracování testu stanoven čas 60 minut ; hodnocení odpovědí se provádí bodováním v klasifikační tabulce. Každý uchazeč obdrží otázky a klasifikační tabulku, kterou po vyplnění písmen odpovědí, které považuje za správné, před odevzdáním podepíše a s tabulkou odevzdá i test. Test je vyhodnocen pověřeným členem zkušební komise, přičemž rozhodující je počet správných odpovědí. Při získání alespoň 84% správných odpovědíiacute; je písemná část zkoušky úspěšně ukončena. Při úspěšnosti nižší než 84% správných odpovědí je uchazeči sděleno, že při písemné části zkoušky neuspěl, ale je připuštěn k ústní (odborné) části zkoušky. Pokud uchazeč neuspěje z písemné nebo ústní části zkoušky, opakuje (v náhradním termínu) pouze tu část, ve které neuspěl. Klasifikaci „vyhověl“ lze udělit uchazeči, který uspěl v písemné i ústní části zkoušky.
- Předmětem ústní části zkoušky je vždy prověření schopností uchazeče v uplatnění získaných znalostí při praktickém a samostatném výkonu odborných činností koordinátora. Prověření probíhá formou odpovědí na vybrané ústní otázky a formou rozpravy nad odbornou praxí a předloženou předem zadanou odbornou dokumentací – konceptem zpracování vybrané části Plánu BOZP konkrétní stavební akce. Každý člen zkušební komise má právo položit uchazeči několik ústních otázek týkajících se odborné praxe a odborné dokumentace tak, aby byly podrobněji zjištěny předpoklady odborné způsobilosti koordinátora.
- Ústní část zkoušky vykonává vždy jen jeden uchazeč.
- Uchazeč může nejpozději k termínu konání zkoušky požádat komisi o odklad zkoušky. V žádosti musí uvést důvody, které mu brání ve stanoveném termínu se ke zkoušce dostavit. Komise žádosti o odklad vyhoví, má-li žadatel k odkladu zkoušky zdravotní nebo jiné vážné důvody; náhradní termín zkoušky žadateli oznámí nejméně 5 pracovních dnů předem. Uchazeč, který se ke zkoušce nedostaví bez řádné omluvy ani nepožádá o její odklad, nemá nárok na vykonání zkoušky v náhradním termínu. Pokud jeho zájem na vykonání zkoušky trvá, musí tuto skutečnost zkušební komisi sdělit.
- Osvědčení odborné způsobilosti koordinátora udělené na podkladě nesprávných nebo neúplných údajů, může být přezkoumáno akreditovanou organizací. K vlastní zkoušce odborné způsobilosti nebude nikdo pozván dřív, než bude mít kompletní žádost. Proto věnujte vyplnění žádosti a přikládaným dokladům maximální pozornost.
- Soubor testových otázek zaměřených na ustanovení vybraných platných právních předpisů bezpečnosti práce a stavebního práva je dostupný k zakoupení u administrátorky , či otázky budou přímo detailně probírány a obdrženy na přípravných seminářích konaných Českou společností stavebních koordinátorů ZDE